Białko w moczu

Zdrowy człowiek wydala wraz z moczem śladowe ilości białka w granicy około 100 mg na dobę. W ciągu dnia ta ilość może się zmieniać, dlatego istotnym warunkiem właściwie przeprowadzonego badania jest zebranie moczu dobowego i dopiero wtedy wykonanie analizy laboratoryjnej. Stężenie białka w moczu, czyli tzw. białkomocz, jest szczególnym parametrem, dzięki któremu można wykryć choroby nerek lub też schorzeń dróg moczowych.

Norma wydalanego białka wynosi ok. 100 mg na dobę

Lekki białkomocz tzw. proteinuria, czyli podwyższony poziom stężenia białka, wykrywa się w sytuacji infekcji ogólnoustrojowej z wysoką gorączką, po dużym wysiłku fizycznym, w stresie i zimnie. Bardzo duża ilość wydalanego białka jest stanem patologicznym, towarzyszącym uszkodzeniu nerek, chorobach krwi, niewydolnością krążenia. Jednocześnie należy zaznaczyć iż białkomocz występuje również u zdrowych ludzi, pod wpływem zimna, po wysiłku fizycznym ale również po badaniu okolicy lędźwiowej. Zdarzyć się może, że powodem dla którego tracimy białko są choroby kłębuszków nerkowych, kamica nerkowa, zapalenie dróg moczowych.

Jak się przekonaliśmy badanie białka w moczu wymaga zawsze diagnozy lekarza, co niekoniecznie musi wiązać się z zidentyfikowaniem choroby.

Inni przeczytali również:


Menu